Bohatí ľudia sú preto bohatí, lebo vo svojom živote dodržujú určité pravidlá. Jedným z nich je pravidlo z nadpisu nášho článku:
Najskôr zaplať sebe a plať si pravidelne.
Je to jednoduché a praxou preverené pravidlo, ktoré však nemusí byť pre každého jednoduché dodržať. Veď možno práve aj preto má cca 90% ľudí len 10% všetkých peňazí a naopak 10% ľudí vlastní 90% peňazí.
Aby sme sa vyhli nedorozumeniu, toto pravidlo neznamená, že teraz máte v prvom rade chodiť pravidelne na pivo. Znamená to, že najskôr si z vašej výplaty odoberiete čiastku, ktorú si chcete odložiť a z toho čo zostane, riešite ostatné veci. Berte to ako vašu osobnú daň, ako keby ste mali o túto daň menšiu výplatu.
Teória je jasná. Aby sa človek dokázal dostatočne zabezpečiť na dôchodok, mal by si pravidelne odkladať 20 až 30% svojho príjmu, minimálne aspoň 100 Eur mesačne. Ako ste na tom vy, dáte to?
  • Sú ľudia, ktorí toto pravidlo dodržujú a odkladajú dokonca ešte viac
  • Sú ľudia, ktorí toto pravidlo nedodržujú hoci by mohli, ale o ňom nevedia alebo ho ignorujú
  • A potom sú ľudia, ktorí toto pravidlo nedodržujú lebo si myslia, že na to jednoducho nemajú
Prvej skupine gratulujem a odporúčam im článok na našom blogu o tvorbe rezervy. Druhej a predovšetkým tretej skupine odporúčam čítať ďalej (samozrejme čítať ďalej môže aj prvá skupina). Zameriavať sa však budeme hlavne na tretiu skupinu, z čoho ale určite môžu profitovať aj prvé dve skupiny.
Prázdna peňaženka
Kde mám zobrať peniaze na nejakú rezervu, keď žijem z ruky do úst? Žiaľ, pre mnohých z vás je toto každodenná realita. Je z toho cesta von? Aké sú možnosti:
  • Finančné vzdelanie – asi vás to prekvapí, ale vo veľa prípadoch nie je problém v tom, že ľudia málo zarobia, ale chyba je v zlom hospodárení s peniazmi
  • Motivácia – neverili by ste, čo všetko ľudia dokážu keď chcú. Dajme si príklad. Bežný slovenský muž, chodí do zamestnania a po večeroch si ešte privyrába, aby uživil rodinu. Nemá čas absolútne na nič. Večer príde domov, pobozká deti na dobrú noc a unavený zaspí pred TV. Ale prídu MS v hokeji a Slovensko hrá proti Kanade o 14:00 hod. Náš muž si dokáže tak zorganizovať čas, aby presne o 14:00 sedel v podniku s priateľmi pred obrazovkou. Je to zjednodušený príklad, ale v mnohých prípadoch skutočne stačí len chcieť.
  • Zmena myslenia – máte svoje zamestnanie, tvrdo pracujete a napriek tomu sa finančne trápite. Zastavte sa na moment a predstavte si seba o 5 rokov. Pokiaľ nevidíte zlepšenie je čas pouvažovať nad spôsobom zarábania peňazí. Neprišli ste na tento svet len prežiť, ale zažiť zmysluplný život. Je to vo vašich rukách.
A teraz sa poďme na to pozrieť z praktickej stránky. Aké konkrétne kroky je potrebné urobiť aby si každý mohol začať tvoriť rezervu. A keď to aj hneď nebude tých 100 Eur mesačne dôležité je začať hoci aj s menšou čiastkou.
  • analýza príjmov a výdajov – možno ani netušíte, kam všade sa vám kotúľajú vaše peniaze
  • analýza zmlúv (poistenie, sporenie, investovanie) – žiaľ väčšina Slovákov využíva produkty, ktoré sú neefektívne a v konečnom dôsledku znehodnocujú ich peniaze
  • analýza úverov – úver alebo hypotéku má snáď dnes každý. Pridajte si k tomu kreditné karty a problémy nie sú ďaleko. Úvery sú ako oheň. Pre tých, čo vedia ako s nimi pracovať, sú skvelým sluhom, ale pre mnohých z vás sú nemilosrdným pánom.
  • a v neposlednom rade sú to veci spomínané vyššie: vzdelávajte sa v oblasti rodinných financií, nájdite si svoje PREČO potrebujete rezervu a začnite premýšľať inak – funguje to
Chcete príklady na PREČO?
  • náš dôchodkový systém čakajú obrovské problémy
  • ekonomické krízy sa stávajú pravidelnou súčasťou nášho života s čím je spojené prepúšťanie
  • inflácia ako tichý zabijak likviduje hodnotu vašich príjmov
  • naše zdravotníctvo je také, aké je – dnes už moc neplatí, že si zdravie za peniaze nekúpiš
  • dnes už neplatia žiadne istoty, jediný kapitál sú vaše znalosti
  • rezerva vám dokáže generovať pasívny príjem, ktorý vás môže priviesť k finančnej slobode
  • … (na domácu úlohu nájdite 5 ďalších dôvodov)
Jeden konkrétny príklad prečo je rozumné tvoriť si rezervu a začať s tým čím skôr. Povedzme, že vo veku 62 rokov chcete mať nasporených 100 000 Eur. Nasledovná tabuľka ukazuje, koľko by ste si museli mesačne odkladať, pri rôznych zhodnoteniach vašej rezervy a rôznych začiatkoch (vekoch) sporenia:
Vek / Výnos2% p.a.4% p.a.8% p.a.
50 rokov615 Eur542 Eur416 Eur
32 rokov203 Eur144 Eur67 Eur
18 rokov118 Eur70 Eur21 Eur
0 rokov (dieťa)68 Eur31 Eur5 Eur
Z tabuľky jasne vyplýva, že čím skôr začnete sporiť, tým menšia čiastka stačí. Zároveň je potrebné investovať s rozumom a používať investičné nástroje, ktoré najlepšie vyhovujú vášmu naturelu.
Jednoducho začnite.