Čo vo vás vyvoláva pojem ekonomická kríza?
Strach, stratu zamestnania a peňazí, beznádej alebo naopak príležitosť…
Ľudia sa na krízu pozerajú z rôznych uhlov a vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť na tri hlavné skupiny:
  • boja sa jej, lebo nevedia čo majú robiť
  • je im to jedno, nejak to prežijú
  • tešia sa na ňu, pretože cítia príležitosť
Kam patríte vy?
Predpokladám, že väčšina z vás si pamätá poslednú globálnu ekonomickú krízu, ktorá naplno prepukla v rokoch 2007 – 2008. Milióny ľudí prišli o strechu nad hlavou, svoje úspory či zamestnanie. Mnohé banky mali obrovské problémy a musel ich zachraňovať štát z peňazí daňových poplatníkov, lebo boli To big to fail, čiže príliš veľké na to, aby skrachovali.
Kríza z roku 2008 ale nebola zďaleka jediná, ktorá nás postihla. V minulosti sa vo viac menej pravidelných intervaloch vyskytlo viacero kríz.
Vývoj SaP počas kríz
Obrázok zachytáva vývoj akciového indexu S&P 500 v rokoch 1927 až 2015. S&P 500 je akciový index, ktorý zahŕňa akcie 500 najväčších na burze obchodovaných amerických podnikov (napr. Microsoft, Coca-Cola, či McDonald’s). Vyplývajú z neho nasledovné dôležité skutočnosti:
  • Od 1 svetovej vojny ľudstvo prekonalo 7 globálnych kríz
  • S výnimkou obdobia od druhej svetovej vojny po kolaps Bretton-Woodskeho systému sa krízy opakujú približne každých 10 rokov
  • Napriek všetkým krízam cena akcií z dlhodobého pohľadu rastie
Keď to zhrnieme, krízy sa stali pravidelnou súčasťou našich životov a treba s nimi počítať. Z dlhodobého hľadiska sa finančné trhy po kríze vždy zotavili a pokračujú v raste. Takže väčšinou nie je dôvod na paniku, pokiaľ s touto skutočnosťou človek počíta.
A počítať musí s tým, že počas krízy sa jeho úspory uložené v cenných papieroch môžu výrazne znehodnotiť a trvá aj niekoľko rokov, kým sa cena cenných papierov vráti na svoju pôvodnú hodnotu pred krízou a začne opäť rásť.
Dá sa nejakým spôsobom predpokladať, alebo určiť, či vôbec a kedy bude najbližšia kríza v budúcnosti? Tak na takéto niečo by sme potrebovali jasnovideckú guľu, ale na druhej strane poďme sa pozrieť na „možné príznaky“:
  • média postupne pripravujú ľudí, že kríza môže ale nemusí prísť
  • banky skupujú do svojich rezerv drahé kovy
  • 10 ročná perióda ekonomického cyklu
  • spomaľovanie ekonomiky
  • ekonomické ukazovatele sa rovnaké alebo dokonca horšie ako pri predošlých krízach
Samozrejme sú to všetko len príznaky a nemusia vôbec nič znamenať, ale čo ak. Posúdenie nechám na váš súkromný názor. Tak či onak, pripraveným šťastie praje, a preto je dobre sa na krízu dopredu pripraviť.
A čo keby som vám povedal, že sa dá kríza nie len rozumne prežiť, ale sa na nej dá aj dobre zarobiť? Platí totiž jedno základné pravidlo:
Počas akejkoľvek krízy sa bohatstvo nestráca len sa transformuje, čiže mení majiteľov.
Inak povedané je len a len na vás či ste dostatočne finančne gramotný na to, aby ste krízu dokázali využiť vo svoj prospech a odkrojili si z koláča, keď sa bude rozdeľovať, čo najväčší kus.
Takže, pokiaľ sa na krízu tešíte, asi viete čo máte robiť a nasledujúce riadky môžu byť pre vás ďalšou inšpiráciou. Pokiaľ je vám kríza ukradnutá a dočítali ste sa až sem, tak to už dorazte do konca a možno si poviete prečo to nevyužiť. Nuž a pokiaľ máte z krízy strach, poďme sa pozrieť na to, čo urobiť, aby ste mohli pokojne spávať.
Kľúčom je tvoriť si kvalitnú rezervu, ktorá musí spĺňať nasledovné kritériá:
  • musí byť diverzifikovaná (nevsadiť všetko na jednu kartu)
  • musí obsahovať aktíva, ktoré sú krízou ovplyvňované len minimálne, resp. sa počas krízy zhodnocujú
  • v čase krízy by mala obsahovať dostatok „nadhodnotených“ aktív, ktoré sa oplatí predať a za získaný kapitál obratom nakúpiť „podhodnotené“ aktíva
Dajme si opäť príklad s akciovým indexom S&P 500 a tentokrát sa pozrime bližšie na to, ako sa vyvýjal počas krízy v roku 2008 a porovnáme ho voči zlatu.
Zlato vs SaP
V čase vypuknutia krízy v roku 2008 S&P spadol z cca 1 500 na cca 600 dolárov čo je pokles o 60%. Na úroveň 1 500 dolárov sa vrátil až v roku 2013 a odvtedy pokračuje vo viac-menej pravidelnom raste, kde dnes atakuje hranicu 3 000 dolárov.
Zlato od roku 2003, keď malo hodnotu cca 300 dolárov za uncu, postupne rástlo až do roku 2012, kde atakovalo hranicu 2 000 dolárov.  Od roku 2013 zlato postupne stracalo svoju hodnotu, aby sa zastabilizovalo na cene cca 1 300 dolarov za uncu.
Z uvedenej malej analýzy vyplývajú pre nás nasledovné dôležité skutočnosti:
  • akcie a aj zlato sa dokážu z dlhodobého hľadiska zaujímavo zhodnocovať
  • keď sa nedarí akciám darí sa zlatu a naopak (inak povedané, počas krízy akcie klesajú a zlato rastie a naopak)
  • akcie po kríze začnú rásť až do najbližšej krízy (600 vs 3 000 dolárov)
  • zlato po kríze síce príde o časť svojej hodnoty, ale zastabilizuje sa vyššie ako pred krízou (300 vs 1 300 dolárov)
Keď uvedené skutočnosti prenesieme do praxe, znamená to pre vás tvoriť si rezervu tak, aby obsahovala cenné papiere, zlato a v ideálnom prípade aj reality. Takto budete mať vždy minimálne jedno (ak máte aj dobrý realitný fond, tak dve) aktíva v pluse, bez ohľadu na to, či je alebo nie je kríza a nemusíte sa báť, že nebudete mať peniaze keď ich budete potrebovať.
A pokiaľ máte chuť aj trochu „špekuľovať“ a máte v čase krízy dostatok zlata, stojí za zváženie časť z neho predať a nakúpiť padnuté akcie (pozri roky 2011 až 2012 v grafe). Dá sa urobiť aj opačný obchod, keď v čase tesne pred krízou predáte akcie a kúpite zlato (pozri rok 2018 v grafe).
Takto vytvorená rezerva je dostatočnou zárukou toho, že krízu prežijete s pokojom v duši. Tí odvážnejší z vás môžu na kríze aj zbohatnúť. Základom je finančná gramotnosť a zdravý sedliacky rozum.
Pripravte sa na krízu