Pod pojmom rodinné (osobné) financie si môžeme predstaviť všetky peniaze, ktoré do rodiny prídu, ale taktiež aj tie, čo odídu. Môžeme teda hovoriť o akomsi rodinnom CashFlow (toku peňazí) alebo o rodinnom rozpočte.
Vzťah medzi príjmami a výdajmi v rodine určuje, ako je na tom rodinný rozpočet. Pokiaľ príjmy prevyšujú výdaje, je to pohoda, ale čo ak je to naopak?
Nebezpečné na tom je to, že mnoho rodín si uvedomí, že žije na dlh dosť neskoro, keď je návrat späť už celkom náročný. Ľudia si ani neuvedomujú, ako potichu padajú do úverovej pasce. Ako je to možné?
  • finančná negramotnosť – ľudia netušia aké to môže byť nebezpečné, veď to robí každý
  • ľahká dostupnosť úverov a kreditných kariet – banky zarábajú obrovské peniaze
  • ľudská netrpezlivosť a závisť – veď predsa musím mať lepší mobil ako môj sused
  • reklama a životný štýl – sme bombardovaný reklamou vyvolávajúcou pocit, že všetko môžeme mať hneď, aj keď na to nemáme
  • závislosť ľudí na systéme – kto má dlh a záväzok, nemôže moc skákať, a musí poslušne pracovať
A presne takto nasadáme na rozbehnutý kolotoč
  • Sme mladá rodina, chceme mať vlastný byt a auto. Žiadny problém úver to vyrieši. Úver treba splácať, tak berieme v práci nadčasy.
  • Narodí sa dieťa, byt je už malý, potrebujeme dom. Berieme ďalší úver. Jedna práca už nestačí, tak hľadáme brigádu, aby sme stíhali splácať úvery.
  • Pôvodné auto už nestačí, potrebujem väčšie a bezpečnejšie, veď máme rodinu. A deti potrebujú mobily. A chceme ísť na dovolenku. Žiadny problém, je tu predsa úver. Musíme si nájsť ďalšiu prácu, aby sme stíhali splácať dlhy…
  • Točíme stále dokola šablónu: úver – viac práce – viac peňazí
  • Sme na dôchodku, zdravie máme chatrné, na účet chodí 250 Eur mesačne, pozeráme telenovely pokiaľ máme na čom a potichu závidíme rakúskym dôchodcom, ktorí cestujú po celom svete.
Do kelu, čo robili inak?
Tvorili si rezervupasívny príjem! Najskôr zaplatili sebe, aby mohli zamestnať svoje peniaze, vytvoriť si aktíva a až potom riešili všetko ostatné. Možno nemali všetko hneď, ale teraz majú a sú na tom podstatne lepšie.
Ako to teda robia, že môžu na staré kolená jazdiť po celom svete v autách bez striech, piť hrozne staré vína a jesť plesnivé syry?
Výdaje
Na pravidelnej báze, ideálne mesačnej, potrebujete vyhodnocovať koľko peňazí sa vo vašej rodine točí, aby ste mali predstavu o tom, ako na tom ste. Aké sú vysoké príjmy a aké výdaje. Nie je to nič zložité.
Na základe tohto sa potom viete zariadiť. Dôležité je hospodáriť tak, aby ste si dokázali za každých okolností odložiť konkrétnu naplánovanú časť peňazí.
Takto sa zabezpečujete do budúcnosti, lebo dobre investovaná rezerva vám vaše peniaze nielen ochráni, ale aj zhodnotí.
Príjmy
Ďalej je dôležité pochopiť nasledovný tzv. rodinný kríž, ktorý definuje štyri základné oblasti, ktoré by mali rodinné financie riešiť:
Rodinný kríž
Rezerva
Slúži na pokrytie nečakaných výdavkov. Napríklad sa pokazí auto alebo práčka. Veľa ľudí takéto veci rieši kreditkou, ale to je cesta do úverovej pasce. Investícia do rezervy musí byť likvidná, bezpečná a musí sa zhodnocovať nad úroveň inflácie. Takto by ste mali mať odložené minimálne tri až šesť mesačných platov.
Budúcnosť
Tu si odkladáte a tvoríte rezervu na dôchodok. Investícia do budúcnosti môže byť rizikovejšia (vyšší výnos), nevyžaduje vysokú likviditu a podstatné pri nej je dlhodobé a pravidelné investovanie.
Majetok a Úvery
Všetci máme nejaký majetok a takmer každý má aj úver. Majetok je potrebné mať ochránený. Lebo ak to tak nie je a dôjde k najhoršiemu, sú ľudia nútení zlikvidovať si Rezervu a mnohokrát aj Budúcnosť. Nikdy neviete, čo sa môže stať.
Úvery sú ako oheň. Pre tých, čo vedia ako s nimi pracovať, sú skvelým sluhom, ale pre mnohých z vás sú nemilosrdným pánom, ktorý vás môže absolútne zničiť.
Riziká
Toto je časť, cez ktorú do rodiny tečú peniaze. Vy ste stroj na peniaze! Keď sa vy pokazíte, prestanú do rodiny prúdiť peniaze a všetko sa môže zrútiť ako domček z karát. Úprimne si odpovedzte na nasledovnú otázku:
Keby ste mali stroj na peniaze, ako by ste sa oň starali a chránili ho?
A napriek tomu mnoho Slovákov považuje kvalitné životné poistenie za vyhodené peniaze (zdôrazňujem kvalitné poistenie).  Odpovedzte si úprimne na ďalšiu otázku:
Čo sa mi nikdy nemôže stať?
Nie, nie sú to vyhodené peniaze, je to ochrana vás a vašej budúcnosti a v konečnom dôsledku aj vašej finančnej slobody.
Ukážeme vám ako správne nastaviť rodinné financie