Obrázok zachytáva vývoj akciového indexu S&P 500 v rokoch 1927 až 2015. S&P 500 je akciový index, ktorý zahŕňa akcie 500 najväčších na burze obchodovaných amerických podnikov (napr. Microsoft, Coca-Cola, či McDonald’s). Vyplývajú z neho nasledovné dôležité skutočnosti:
Od 1 svetovej vojny ľudstvo prekonalo 7 globálnych kríz
S výnimkou obdobia od druhej svetovej vojny po kolaps Bretton-Woodskeho systému sa krízy opakujú približne každých 10 rokov
Napriek všetkým krízam cena akcií z dlhodobého pohľadu rastie
Keď to zhrnieme, krízy sa stali pravidelnou súčasťou našich životov a treba s nimi počítať. Z dlhodobého hľadiska sa finančné trhy po kríze vždy zotavili a pokračujú v raste. Takže väčšinou nie je dôvod na paniku, pokiaľ s touto skutočnosťou človek počíta.
A počítať musí s tým, že počas krízy sa jeho úspory uložené v cenných papieroch môžu výrazne znehodnotiť a trvá aj niekoľko rokov, kým sa cena cenných papierov vráti na svoju pôvodnú hodnotu pred krízou a začne opäť rásť.
Dá sa nejakým spôsobom predpokladať, alebo určiť, či vôbec a kedy bude najbližšia kríza v budúcnosti? Tak na takéto niečo by sme potrebovali jasnovideckú guľu, ale na druhej strane poďme sa pozrieť na „možné príznaky“:
média postupne pripravujú ľudí, že kríza môže ale nemusí prísť
banky skupujú do svojich rezerv drahé kovy
10 ročná perióda ekonomického cyklu
spomaľovanie ekonomiky
ekonomické ukazovatele sa rovnaké alebo dokonca horšie ako pri predošlých krízach
Samozrejme sú to všetko len príznaky a nemusia vôbec nič znamenať, ale čo ak. Posúdenie nechám na váš súkromný názor. Tak či onak, pripraveným šťastie praje, a preto je dobre sa na krízu dopredu pripraviť.
A čo keby som vám povedal, že sa dá kríza nie len rozumne prežiť, ale sa na nej dá aj dobre zarobiť? Platí totiž jedno základné pravidlo:
Počas akejkoľvek krízy sa bohatstvo nestráca len sa transformuje, čiže mení majiteľov.
Inak povedané je len a len na vás či ste dostatočne finančne gramotný na to, aby ste krízu dokázali využiť vo svoj prospech a odkrojili si z koláča, keď sa bude rozdeľovať, čo najväčší kus.
Takže, pokiaľ sa na krízu tešíte, asi viete čo máte robiť a nasledujúce riadky môžu byť pre vás ďalšou inšpiráciou. Pokiaľ je vám kríza ukradnutá a dočítali ste sa až sem, tak to už dorazte do konca a možno si poviete prečo to nevyužiť. Nuž a pokiaľ máte z krízy strach, poďme sa pozrieť na to, čo urobiť, aby ste mohli pokojne spávať.
Kľúčom je tvoriť si kvalitnú rezervu, ktorá musí spĺňať nasledovné kritériá:
musí byť diverzifikovaná (nevsadiť všetko na jednu kartu)
musí obsahovať aktíva, ktoré sú krízou ovplyvňované len minimálne, resp. sa počas krízy zhodnocujú
v čase krízy by mala obsahovať dostatok „nadhodnotených“ aktív, ktoré sa oplatí predať a za získaný kapitál obratom nakúpiť „podhodnotené“ aktíva
Dajme si opäť príklad s akciovým indexom S&P 500 a tentokrát sa pozrime bližšie na to, ako sa vyvýjal počas krízy v roku 2008 a porovnáme ho voči zlatu.
Zdieľajte