Centrálne banky chystajú vlastné digitálne meny – CBDC – Central Bank Digital Currency. Ambíciou je náhrada terajšej hotovosti? Snaha využiť moderné technológie. Kto vie? A čo povieš na nasledovný fiktívny príbeh o Tebe, ECB a Eurocoine?
Predstav si, že ECB vytvorí digitálny Eurocoin, ktorý na rozdiel od dnešného eura, má svoje sériové číslo. Znamená to, že je úplne kontrolovateľná každá transakcia s každým Eurocionom. Funguje to jednoducho. Nainštaluješ si apku ECBčky a tá ti do nej naleje Eurocoiny. Eurocoin sa da naprogramovať, na čo ho môžeš alebo nemôžeš použiť. Politické korektné úvery pre politicky korektné subjekty. A čo tak Tvoje sociálne skóre. Čím ho máš vyššie, tým viac Erocoinov a možností ako ich použiť. Platí to samoška aj naopak.
A ta úžasná centrálna kontrola. ECB potrebuje zvýšiť obeh Erocoinov v systéme? Pohoda, každému Erocoinu dá časovú platnosť dokedy musí byť minutý: mesiac, dva tyždne, jeden deň,… Potrebuje znížiť počet Eurocoinov v obehu? Pohoda, každému sa zníži počet Eurocoinov v jeho appke povedzme o 19%, daň, ktorú neoklameš. Vyjadríš verejne svoj negatívny politický postoj, ok, zníži sa ti sociálne skóre a s tým aj tvoje zásoby Eurocoinov…
Celé toto je len hypotetický koncept, ale centrálne banky reálne pripravujú CBDC. Toto môže vyvolať veľky dopyt po aktívach, ktoré sú mimo finančný systém. Hádajte, ktoré sú to?